Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
16 postów 16 komentarzy

Paideia

Dariusz Zalewski - Zajmuję się upowszechnianiem pedagogiki klasycznej. Napisałem dwie książki na ten temat: "Sztuka samowychowania" oraz "Wychować człowieka szlachetnego".

Zmienić kierunek buntu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Młodzież woli buntować się przeciw tradycjom, zastanym wartościom, niż o nie walczyć. W sumie jest to dosyć dziwne zjawisko. Dlaczego bowiem nie walczy z postępem tylko akurat z tradycją?

 Czy młodzieńczy bunt jest zjawiskiem naturalnym, czy raczej jest znakiem naszych czasów? Trudno dać tutaj jednoznaczną odpowiedź.
 
Jego główną przyczyną jest dojrzewanie, które wiąże się z usamodzielnianiem społecznym.
 
Niewątpliwie zjawisko to istniało zawsze, ale miało różne oblicza. W dawniejszych czasach młodzież nie mogła sobie pozwolić na pewne zachowania w relacjach z rodzicami. Dzisiaj, w ramach demokratyzacji, gdy wszyscy mają prawo głosu, sprzeciw i pyskowaie rodzicom stało się normą w wielu domach i szkołach.
 
Newątpliwie, gdyby ten bunt ukierunkować na walkę ze złem mógłby przynieść pozytywne skutki. Nie jest to jednak prosta sprawa.
 
Młodzież woli buntować się przeciw tradycjom, zastanym wartościom, niż o nie walczyć. W sumie jest to dosyć dziwne zjawisko. Dlaczego bowiem nie walczy z postępem tylko akurat z tradycją?
 
Pewne kody kulturowe są wszczepiane przez media, które odpowiednio naprowadzają młodzież i przygotowują odpowiedni grunt do połknięcia haczyka. Ale wśród środowisk prawicowych da się zauważyć pewne działania obronne. Na przykład, większe zainteresowanie wśród pewnych grup młodzieży żołnierzami wyklętymi jest owocem takiego działania.
 
Gdyby w większym stopniu udało się ukierunkować bunt na walkę z szeroko rozumianym "postępem", a nie tradycją, większość pracy wychowawczej mielibyśmy z głowy.  

 

KOMENTARZE

  • Zmienić kierunek, buntu.
    Raczej niewykonalna sprawa przy fałszywej mapie historii z celowym błędem obliczania równowagi stron Świata.

    Gdzie wszyscy mają prawo pyskować nie jest demokracją, tylko normalnym bałaganem, utrzymywanym w wiadomym celu.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930